Auction 428 - Part 1 (Lots 1001 - 1306)

THE HOLY ROMAN EMPIRE/AUSTRIAN COINS HOLY ROMAN EMPIRE

Lot 1268

Lot 1268

Estimated price 500 €
Result 950 €

Ferdinand I., 1522-1558-1564.

Reichsguldiner (72 Kreuzer) 1556, Klagenfurt. 31,01 g. Dav. A 8022; Voglh. 51 I var. R Hübsche Patina, kl. Graffito, sehr schön