Auction 422 - - part 1 (Lots 2501 - 3021)

Gold and Silver coins from the Medieval and Modern Times

THE HOLY ROMAN EMPIRE/AUSTRIAN COINS

Lot 2785

Lot 2785

Estimated price 400 €
Result 900 €

KAISERREICH ÖSTERREICH. Ferdinand I., 1835-1848.
Dukat 1848 A, Wien. 3,44 g Feingold. Fb. 481; J. 247; Schl. 272.
GOLD. Vorzüglich-Stempelglanz