Auction 412 - - part 1

Gold- and Silver coins from Medieval and Modern Times

Lot 1680

Lot 1680

Estimated price 200 €
Result 300 €

SACHSEN. SACHSEN, KURFÜRSTENTUM. Johann Georg I., 1615-1656 Reichstaler 1630, Dresden. 29,21 g. Clauß/Kahnt 158 b; Dav. 7601; Schnee 845.
Hübsche Patina, sehr schön-vorzüglich