Auction 412 - - part 1
Gold- and Silver coins from Medieval and Modern Times
| Estimated price | 2,500 € |
SACHSEN. SACHSEN, KURFÜRSTENTUM. Johann Georg I., 1615-1656 Doppelter Reichstaler 1630, Dresden. 57,74 g. Clauß/Kahnt 138; Dav. 7600; Schnee 844.
R Hübsche Patina, sehr schön +