Die Sammlung Lodewijk S. Beuth, Teil 3
Los 1132

| Schätzpreis | 1.500 € |
| Zuschlag |
DAS HERZOGTUM BRABANT. François d‘Alençon als Statthalter in Brabant, 1581-1584.
1/2 Reichstaler (1/2 Anjoudaalder) 1582, Antwerpen. 16,99 g. Delm. 226 a (R2); v. G./H. -; Vanhoudt 422 AN (R3).
RR Feine Patina, sehr schön
Erworben 1951.
Diese Münze wurde im Achtzigjährigen Krieg geprägt (1568–1648), in dem die nördlichen Provinzen der Vereinigten Niederlande ihre Unabhängigkeit von Spanien erkämpften. Einer der Anführer, Wilhelm von Oranien, machte Franz von Anjou 1579 den Vorschlag, als Erbsouverän in die Vereinigten Niederlande zu kommen. 1580 unterzeichneten die niederländischen Provinzen mit Ausnahme von Seeland und Holland den Vertrag von Plessis-lès-Tours, der Franz zum “Beschützer der Freiheit der Niederlande” ernannte. Damit trat er in Konkurrenz zum spanischen Statthalter Alessandro Farnese, Herzog von Parma. Ende des Jahres 1582 erhielt Franz auch Unterstützung von französischen Truppen, doch kehrte er bereits im Juni 1583 nach Frankreich zurück, wohl aus Unzufriedenheit über seine beschränkte Macht. Im Folgejahr starb er mit nur 29 Jahren und ohne Nachkommen.
Deze munt werd geslagen tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568–1648), waarin de noordelijke provincies van de Verenigde Nederlanden hun onafhankelijkheid van Spanje bevochten. Willem van Oranje deed in 1579 aan Frans van Anjou het voorstel om erfsoeverein van de Verenigde Nederlanden te worden. In 1580 ondertekenden de Nederlandse provincies, met uitzondering van Zeeland en Holland, het Verdrag van Plessis-lès-Tours, waarin Frans van Anjou werd benoemd tot "Beschermheer van de vrijheid van de Nederlanden". Dit betekende dat hij in feite de rol van leider van de Nederlandse opstand tegen Spanje op zich zou nemen, wat hem in directe concurrentie bracht met de Spaanse landvoogd Alessandro Farnese, hertog van Parma. Aan het eind van 1582 kreeg Frans van Anjou ook steun van Franse troepen echter keerde hij al in juni 1583 terug naar Frankrijk, waarschijnlijk uit onvrede over zijn beperkte macht. Het volgende jaar stierf hij op slechts 29-jarige leeftijd en zonder nakomelingen.